Tomat, Golden Currant, ekologisk, guldorange, 150-200 cm, sol, 5 frön, räcker till 2-3 plantor.
Liten vinbärstomat som ger stor skörd av små guldorange tomater. Perfekta att äta som godis. Skörda efterhand. Skotten i bladvecken, tjuvarna, ska inte tas bort.
Latinskt namn: Solanum pimpinellifolium
Plantavstånd, cm: 50
Radavstånd, cm: 50
Höjd, cm: 150-200
Växtläge: Sol
Antal frö: 5
Räcker till: 2-3 plantor
| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Rikgivande, Vinbärstomat |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Snacks |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | God naturlig motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Intensiv |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Vinbärstomat (5-10 gram) |
