Tomatmix, olika högväxta, 4 olika sorter, 50-500 gram frukter, lättodlad, sol.
Prisvärd tomatmix som består av odlingsvärda och goda tomatsorter:
Körsbärsgomat 'Ildi' - plommonformad, för växthus eller skyddat läge. Kan ge ca 150 små plommonformade tomar med aromatisk och söt smak.
Körsbärstomat 'Bajaja' - lågväxande, lättodlad, rikgivande, krukodling, ampel. Blir översållad av söta, goda tomater på 10 gram.
Bifftomat 'Pantano Romanesco', eko - stora, köttiga och smakrika frukter, medeltidig, högväxande, perfekt för sallader eller hemgjord tomatsås.
Plommontomat 'San Marzano 2', eko - röd, smakrik, höjd: 150 cm. Tål lång lagring och klassas som en sk. vintertomat.
OBS! Produktbilden är en illustration.
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Mix, Smakrika, Klassisk, Populär |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Tillagas |
| Mognadstid | Tidig, Medel, Sen |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk, Kulturarv |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | God, Fusarium, Mosaikvirus |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Aromatisk |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 150-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Mix 50-250 gram |
