Fingerborgsblomma 'Alba', vit, 1-2 m, sol-halvskugga, två-årig, 1000 frön.
En sval och tjusig vit form av den vilda fingerborgsblomman med iögonfallande vita blommor. Lyser upp ett mörkt hörn längst bak i rabatten.
Vetenskapligt namn: Digitalis purpurea 'Alba'
Växttyp: Två-årig
Höjd: 1-2 m
Läge: sol-halvskugga
Såtid: Försådd inomhus mars-apr, direktsådd aug-nov
Blomning/skörd: juni-aug
Användning: Rabatt
Antal fröer: 1000
| Färg | Vit |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Augusti |
| Groningstemperatur | 15-20 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Natur |
| Egenskaper | Lättodlad, Torparväxt, Självsådd |
| Användning | Snittblomma, Pollinerarvänlig |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Bienn |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 1000 frön |
| Vetenskapligt namn | Digitalis purpurea |
| Årlighet | Tvåårig |
| Sådjup | 0,2 cm |
| Såtid | Mars-Maj (Inomhus), Juni-Augusti (Utomhus), Kallsådd |
| Groningstid | 10-21 dagar |
| Höjd | 100-200 cm |
