Fingerborgsblomma 'Pollux Peach', kompakt, ca 60 cm hög, sol/halvskugga, självsår sig.
Kompaktväxande plantor för kruka och rabatt. Blir ca 60 cm hög och attraherar bin. Ger underbar, långvarig blomning i rabatten. Självsår sig friskt.
Vetenskapligt namn: Digitalis purpurea
Såtid: Jan-apr / Juli-aug
Läge: Sol/Halvskugga
Antal frön: 10 pelleterade fröer.
| Färg | Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Augusti |
| Groningstemperatur | 15-20 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Natur |
| Egenskaper | Lättodlad, Torparväxt, Självsådd |
| Användning | Snittblomma, Pollinerarvänlig |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Bienn |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Vetenskapligt namn | Digitalis purpurea |
| Årlighet | Tvåårig |
| Sådjup | 0,2 cm |
| Såtid | Mars-Maj (Inomhus), Juni-Augusti (Utomhus), Kallsådd |
| Groningstid | 10-21 dagar |
| Höjd | 60 cm |
