Vinterbuske, tidigblommande med behaglig doft, 2L kruka
| Färg | Vit |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Mars-April |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka |
| Härdighet | 1-2 |
| Egenskaper | Lättodlad, Doftande |
| Användning | Vårblomning, Bukett |
| Planteringsavstånd | 100 cm |
| Växtgrupp | Buske |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Kruka |
| Mängd | 1 st |
| Vetenskapligt namn | Abeliophyllum distichum |
| Årlighet | Flerårig |
| Höjd | 100-150 cm |
| Bredd | 80-100 cm |
| Jordmån | Väldränerad |
| Storlek Kruka/Plugg | C2 - 2 Liter |
