Klematis 'Akaishi', 2 Liters kruka
| Färg | Violet |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Maj-Juni, Augusti |
| Växtsätt | Klättrande |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka |
| Härdighet | 1-4 |
| Planteringsavstånd | 60-80 cm |
| Växtgrupp | Klätterväxt |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Kruka |
| Mängd | 1 st |
| Vetenskapligt namn | Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) |
| Årlighet | Flerårig |
| Höjd | 250-300 cm |
| Jordmån | Väldränerad, Näringsrik |
| Leveranshöjd | ca. 60-80 cm |
| Storlek Kruka/Plugg | C2 - 2 Liter |
| Beskärning | Juni (efter blomning) |
