Zinnia 'Pumila', flerfärgade blommor, 60 cm hög, sol, lättodlad, 1 g frön.
Vacker, rikblommande zinnia med stora, halvdubbla blommor i flera färger. Odla i utekruka, odlingslåda eller rabatt. Zinnior är lättodlade och populära bi- och fjärilsväxter. Underbara i buketter. Ansa bort vissna blommor så kommer nya blomknoppar.
Odlingsråd: Så inomhus i fuktad såjord i småkrukor, två frön/kruka. Så grunt och håll ca 15-20 °C. Odla gärna i minidrivhus för höjd luftfuktighet. Fröna gror efter 1-2 veckor. Ställ krukorna svalt och ljust för kompakt tillväxt. Toppa gärna plantorna för buskigare växtsätt och rikligare blomning. Plantera ut på växtplatsen när frostrisken är över. Alternativt direktså på odlingsplatsen i maj.
Vetenskapligt namn: Zinnia elegans 'Pumila'
Typ: Ettårig
Höjd: 60 cm
Läge: Sol
Såtid: Mars-Juni
Sådjup: 0,5 cm
Plantavstånd: 25 cm
Radavstånd: 40 cm
Skörd: Juli-Sep
Antal frön: 1 g
| Färg | Flerfärgad |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Bukett, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 25 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 1 gram |
| Vetenskapligt namn | Zinnia elegeans |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 60 cm |
