Zinnia 'Queeny Lime Orange', orange, limegrön, rosa, 75 cm, sol, ettårig, 50 frön, 0,4 gram.
Fantastiskt härlig färgkombination utav orange, limegrönt och rosa med halv- till heldubbla blommor på stadiga stjälkar, enstaka enkla kan förekomma. Fin i bukett och rabatt.
Vetenskapligt namn: Zinnia elegans
Växttyp: Ettårig
Läge: Sol
Höjd: 75 cm
Plantavstånd: 20 cm
Radavstånd: 40 cm
Sådjup: 0,5 cm
Antal frön: 1 paket ≈ 0,4 gram ≈ 50 frön
| Färg | Orange, Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Bukett, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 50 frön |
| Vetenskapligt namn | Zinnia elegeans |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 75 cm |
