Rosenskära 'Rubenza', mörkt rubinröd, höjd 90 cm, ettårig, blomning juni-oktober, ca 30 frön.
En slående vacker rosenskära med ovanlig skuggningseffekt.
De mörkt rubinröda blommorna ändrar färg till gammelrosa vilket gör att varje planta får flera olika nyanser.
Rosenskäran tillför skönhet i trädgårdar, speciellt när de planteras i slumpmässigt mönster. De medelhöga plantorna passar fint i rabatten, i krukor och blir jättefin som snittblomma.
Typ: Ettårig
Höjd: 90 cm
Så inomhus: Februari - April
Så utomhus: April - Maj
Skörd/blomning: Juni - Oktober
Plantavstånd: 30 cm
Antal frön för : ca 30 plantor
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 15 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 30 frön |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 90 cm |
