Marylandzinnia 'Zahara Single Starlight Rose', vita blommor med rosa inslag, höjd 40 cm, sol, 20 frön.
Stjärnliknande vita enkla blommor med rosa inslag och gul mitt. Mycket vacker i rabatt och som snitt!
Vetenskapligt namn: Zinnia marylandica
Typ: Ettårig
Höjd: 40 cm
Läge: Sol
Såtid: Mars-Juni
Sådjup: 0,5 cm
Plantavstånd: 20 cm
Radavstånd: 30 cm
Blomn./Skörd: Juni-September
Antal: 20 frön
| Färg | Vit, Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Bukett, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 20 frön |
| Vetenskapligt namn | Zinnia marylandica |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 40 cm |
