Rosenskära 'Apricotta', aprikosa nyanser med rosa och vitt, 70-90 cm, sol-halvskugga, lättodlad, 20 frön.
En lättodlad sommarblomma med lång, riklig blomning. Utsökt färg som skiftar i olika aprikosa nyanser med rosa och vitt mot mitten. Vacker i kruka och i rabatt. Mycket användbar i bukett. Uppskattad bland pollinerare.
Odlingsråd: Så inomhus i såjord i krukor eller tråg. Håll ca 22-25 °C, svalare efter groning. Odla gärna i minidrivhus för att öka luftfuktigheten. Plantera om i blomjord i småkrukor när groddplantan fått 4-8 blad. Plantera sedan ut på växtplatsen när frostrisken är över. Alternativt direktså på odlingsplatsen i maj. Ansa bort vissna blommor så kommer nya blomknoppar. Toppa gärna plantan tidigt för en mer förgrenad och blomrik planta.
Vetenskapligt namn: Cosmos bipinnatus
Typ: Ettårig
Höjd: 70-90 cm
Läge: Sol-halvskugga
Såtid: Mars-maj
Sådjup: 0,5 cm
Plantavstånd: 20 cm
Radavstånd: 20 cm
Antal frön: 20 st
| Färg | Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 15 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 20 frön |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 70-90 cm |
