Rosenskära 'Double Dutch Rose', ljuslila, dubbla blommor, höjd 90-120 cm, soligt läge.
Rosenskäran är en av våra absolut bästa sommarblommor. Lättodlad med lång och riklig blommor i härliga färger.Vackert, finflikigt bladverk. 'Double Dutch Rose' har ett storvuxet, robust växtsätt med ljuva, ljuslila, dubbla blommor. Fin i både rabatt och kruka och en utmärkt snittblomma. Bra pollengivare, passar därför också att blanda in i köksväxtlandet.
Vetenskapligt namn: Cosmos bipinnatus 'Double Dutch Rose'| Färg | Lila |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 15 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,3 gram |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 90-120 cm |
