Solros 'Sungold', guldgula blommor, höjd 60 cm, växtläge sol, räcker till 5 meter.
Låg solros som passar utmärkt i rabatter och som avgränsning mot t ex grönsaksland. Blommorna är guldgula och helt fyllda, mycket dekorativa i vas. Toppas plantan blir den buskigare och ger 6-7 blommor på varje planta. Anspråkslös, men växer bättre om den får vatten och gödsel under sommaren.
Vetenskapligt namn: Helianthus annuus| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 10-12 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Bukett, Torkas |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 30 frön |
| Vetenskapligt namn | Helianthus annuus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 60 cm |
