Zinnia 'Takii's Choice', färgsprakande blommor, höjd 50-70 cm, växtläge sol, lättodlad, 30-40 plantor.
Stora och välformade blommor i en färgsprakande mix. Ett underbart inslag i rabatten, läcker i samplantering och hållbar i vas. Lättodlad och frodig. Blommar länge. Trivs i näringsrik och lucker plantjord. Vattna vid torka.
Vetenskapligt namn: Zinnia elegans| Färg | Flerfärgad |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Bukett, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 50 frön |
| Vetenskapligt namn | Zinnia elegeans |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 50-70 cm |
