Snackpaprika 'Piquillo', ekologisk, konformad, röd/grön, 7 cm, lågväxande, 45 cm, 6 frön, för kruka.
Snackpaprika 'Piquillo' är en högavkastande och kompakt snackpaprika som ger rikligt av fruktiga och söta frukter. Paprikorna är konformade och blir ca 7 cm och mognar från grönt till rött. Goda att äta färska, inlagda eller fyllda och bakade i ugn. Är lågväxande och passar perfekt för odling i kruka.
Förkultivering: Så fröna 0.5 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 22-30°C. Efter groning placera sådden runt 18°C med mycket ljus. Sådd före mars behöver växtbelysning. Plantera ut i krukor, pallkrage eller växthus när jorden blivit varm och frostrisken är över (inte under 7°C). Placera gärna på ett varmt och skyddat läge. Skörda efter hand för riklig skörd.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Dagar till skörd: 70
Planteringsmånad: December - Mars
Antal Fröer: 6
Planthöjd: 45 cm
| Färg | Grön, Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild. Rikgivande, Snackpaprika, Söt, Lågväxande |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 6 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 57-21 dagar |
| Höjd | 45 cm |
