Paprika 'Cuby Red', röd, söt smak, höjd 40-60 cm, kompakt växtsätt, soligt läge, krukodling, ca 5 frön.
Blockpaprika lämpad för krukodling.
Stabilt och kompakt växtsätt och lämpliga för balkong och terrassodling. Riklig och tidig fruktsättning.
Söt smak. Höjd ca 40-60 cm.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum 'Cuby Red'
Såtid: Från mars
Sådjup: 0,5-1,5 cm
Blomning/Skörd: Juli-sep
Läge: Soligt
Antal frön: ca 5
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild. Blockpaprika, Söt, Kompakt, Rikgivande, Tidig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 42-21 dagar |
| Höjd | 40-60 cm |
