Paprika 'Lamia', orange frukter, 70-80 cm hög, lättodlad, växthus eller skyddad friland, 0,1 gram frön.
En tidig–medeltidig och lättodlad paprikasort som ger rikligt med saftiga, orange frukter. Plantorna blir 70-80 cm höga och passar utmärkt i växthus eller på skyddad friland. Frukterna har tjocka väggar (cirka 6-7 mm) och väger runt 110-150 g, perfekt för färskkonsumtion, grillning och fyllningar. Lämplig även att odla i kruka på solig plats.
Förkultivera inomhus redan i februari till mars när temperaturen är omkring 21-25 °C.
Använd såjord, placera ljust, och efter 20-30 dagar när groddplantorna vuxit blir det dags att plantera om. Plantera ut i växthus eller på friland (soligt och skyddat läge) när risk för nattfrost är över
Antal frön: 0,1 gram
| Färg | Orange |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild. Saftig, Rikgivande, Medeltidig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 60-21 dagar |
| Höjd | 70-80 cm |
