Paprika 'Lemon Dream', klargul, kompakt, 45 cm hög, soligt läge, 0,1 g frön, tidig, söt, för krukor.
En tidig, bördig sort av söt paprika. Frukterna är små upp till 8 cm och blir klargula när de mogna, har få frön. Odlas i växthus eller på friland,växten är kompakt, ca 45 cm hög och passar bra för odling i krukor. Paprikan kan användas färsk, för inläggning, stuvning, idealisk för grillning.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Såtid: Från mars
Sådjup: 0,5-1,5 cm
Blomning/Skörd: Juli-sep
Läge: Soligt
Antal frön: 0,1 g
| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild. Tidig, Söt. Kompakt. Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 41-21 dagar |
| Höjd | 45 cm |
