Paprika 'Thor' F1, intensivt röd, avlång, 25-30 cm, hög, kraftigväxande, 4 frön.
Paprika som är hög och relativt kraftigväxande. Frukterna är intensivt röda och avlånga, 25-30 cm, med en läcker, söt smak. Lämplig att odla i skyddat och varmt läge på altan/balkong eller i växthus. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Ta bort 1:a fruktämnet för bättre utveckling. Duscha plantan ofta.
Förodling: Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus. Ställ varmt för groning (+20°C). Efter uppkomst, ljust och svalare. Använd extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka i gödslad jord. Toppa ev. plantan vid 15cm höjd.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Blockpaprika, Kraftigväxande, Söt |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 4 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 31-21 dagar |
| Höjd | 60-100 cm |
