Paprika 'Timia', orange, långsmal, 60 cm, sol, ettårig, 0,1 gram frön, 1-2 frö per kruka, skörd juli-sep.
En vacker, avlång paprika av så kallad kapia-typ. Dessa paprikor är långsmala, krispiga och söta. Läckra i sallad och att fylla med till exempel färskost. ’Timia’ får drygt 2 dm långa, glänsande, orange frukter.
Odlingsråd:
Förodla inne, 22-25 °C vid groning, därefter 20-22 °C . Använd gärna miniväxthus och växtlampa vid tidig sådd (feb-mars). 1-2 frö per kruka med såjord. Omplantera vid fyra blad till 10-12 cm-kruka med odlingsjord. Omplantera ytterligare en gång till kruka 15-20 cm. Utplanteras till rejäla krukor i näringsrik jord när frostrisken är över. Ge näring och vattna vid behov för riklig skörd. Kan behöva stödjas.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum 'Timia'
Såtid: feb-apr
Odlingsplats: Stor utekruka, pallkrage, växthus, uterum i närings- och mullrik jord.
Sådjup: 1 cm
Plantavstånd: 40 cm
Radavstånd: 60 cm
Typ: ettårig
Läge: sol
Blomning/skörd: juli-sep
Höjd: 60 cm
Antal gram: 0,1
| Färg | Orange |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Krispig, Söt |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 30-21 dagar |
| Höjd | 60 cm |
