Gurka 'Krak' F1, medeltidig hybrid, taggiga frukter, motståndskraftig mot bladmögel.
En medeltidig hybridgurka med taggiga frukter, perfekt för både utomhusodling och odling i tunnel. Sorten är lämplig för färsk konsumtion eller konservering och är motståndskraftig mot pseudoperonospora cubensis (bladmögel).
Vetenskapligt namn: Cucumis sativus L.
Antal frön: 1 gram
| Färg | Grön |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-Hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-September |
| Groningstemperatur | 22-24 C |
| Växtsätt | Klättrande |
| Odlingsplats | Friland, Växthus |
| Egenskaper | Normalavkastande, Medeltidig |
| Användning | Färsk, Inläggning |
| Mognadstid | 50-60 dagar |
| Partenokarp | Nej |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 1 gram |
| Resistens | Pseudoperonospora cubensis (bladmögel) |
| Vetenskapligt namn | Cucumis sativus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Groningstid | 3-8 dagar |
| Typ/Fruktstorlek | Inläggningsgurka (6-10 cm) |
