Chilipeppar 'Caribbean Blend', blandade färger, former, storlekar, styrka 4, soligt läge, 30 frön.
Blandade färger, former och storlekar med olika hetta från mild till brännande hett för användning i många olika maträtter
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Växttyp: Köksväxter Övriga
Läge: Soligt
Såtid: Februari-April
Blomning/skörd: Juli-Oktober
Användning: Ätlig
Antal fröer: 30
Styrka: Styrka 4, stark
| Färg | Grön, Gul, Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Medel–stark. Smakrik, Blandning |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 30 fröer |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 5 000–50 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 63-21 dagar |
| Höjd | 40-60 cm |
