Chilipeppar 'Jalapeño Ruben', grön konisk frukt 6-8 cm, Scoville 5 000-8 000, lättodlad.
Chilipeppar 'Jalapeño Ruben' - är en delikat mexikansk chilipeppar med gröna koniska frukter på 6-8 cm som vid full mognad övergår till rött. Är tålig och ger rikligt med frukt. Passar både för färskkonsumtion och inläggning. Utmärkt för krukodling. Scoville 5 000-8 000
Förkultivering: Så fröna 0.5 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 22-30°C. Efter groning placera sådden runt 18°C med mycket ljus. Sådd före mars behöver växtbelysning. Plantera ut i krukor, pallkrage eller växthus när jorden blivit varm och frostrisken är över (inte under 7°C). Placera gärna på ett varmt och skyddat läge. Skörda efter hand för riklig skörd.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Dagar till skörd: 65
Planteringsmånad: December - Mars
Antal Fröer: 6
Planthöjd: 60 cm
| Färg | Grön. Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Medelstark. Delikat, Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 6 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 5 000–8 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 95-21 dagar |
| Höjd | 60 cm |
