Chilipeppar 'Vulcain', gul frukt, 5 gram, styrka 700 000-900 000 SHU, krukväxt, solig plats, 12 frön.
Chilipeppar 'Vulcain' är en dekorativ och mycket stark sort med små, gula frukter på cirka 5 gram, med en styrka på 700 000-900 000 SHU på Scoville-skalan. Den trivs bäst i kruka, antingen inomhus eller på en solig och skyddad plats utomhus, till exempel på balkong eller i växthus, och bör tas in när temperaturen sjunker. Vid inomhussådd rekommenderas en temperatur på 21-25 °C.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Antal frön: 12 st
| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Stark. Dekorativ. Småfruktig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 12 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 40 000–60 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 102-21 dagar |
| Höjd | 70-80 cm |
