Chilipeppar 'Kusburnu', ekologisk, grön till röd frukt, 4-6 cm, uppåtväxande, 60 cm hög.
Chilipeppar 'Kusburnu'. Benämns även som: Tabascopeppar, Bird's eye chilipeppar
Är en mycket rikgivande chilipeppar med uppåtväxande koniskt formade frukter på 4-6 cm som växer i kluster. Frukternas färg går från grön till röd vid mognad. Mycket uppskattad i det asiatiska köket och passar såväl att frysa in som att torka. Scoville: 30.000-60.000
Förkultivering: Så fröna 0.5 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 22-30°C. Efter groning placera sådden runt 18°C med mycket ljus. Sådd före mars behöver växtbelysning. Plantera ut i krukor, pallkrage eller växthus när jorden blivit varm och frostrisken är över (inte under 7°C). Placera gärna på ett varmt och skyddat läge. Skörda efter hand för riklig skörd.
Vetenskapligt namn: Capsicum baccatum
Dagar till skörd: 70
Planteringsmånad: December - Mars
Antal Fröer: 6
Planthöjd: 60 cm
| Färg | Grön, Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Medelstark, Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk, Krav |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 6 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 10 000–30 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 100-21 dagar |
| Höjd | 60 cm |
