Chilipeppar 'Cayenne Long Slim', ekologisk, röd/grön, 60-90 cm, sol, ettårig, ca 25 frön, 0,01 g.
Vacker chili med långa, smala frukter som kan skördas både gröna och fullmogna röda - färsk eller torkad. En het sort där hettan mildras något vid tillagning och om man avlägsnar fröna.
Odlingsråd: Förodla inomhus i februari-mars. Så glest på fuktad såjord och täck med genomskinlig huva eller perforerad plast för ökad luftfuktighet. Ställ vid 20°C. Omplantera när groddplantorna fått några blad i gödslad jord i varsin kruka. Ställ ljust och svalt, gärna med extrabelysning för kompakta plantor. Plantera om i större kruka efterhand. Näringsvattna regelbundet.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum Chilipeppar-gruppen 'Cayenne Long Slim'
Typ: Ettårig
Höjd: 60-90 cm
Läge: Sol
Såtid: Feb-Apr
Sådjup: 0,2 cm
Plantavstånd: 40 cm
Radavstånd: 40 cm
Skörd: Juli-Nov
Antal frön: ca 25 st (0,01 g)
| Färg | Grön, Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Stark, Dekorativ, Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 25 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 30 000–50 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 101-21 dagar |
| Höjd | 60-90 cm |
