Chili 'Pimient d'Espelette', röd, 40-60 cm, 1500 Scoville, lättodlad, 7 frön.
Utmärkt sort för utomhusodling, men går även bra i växthus. C-vitaminrika frukter som kan mixas till chilipulver eller avnjutas färska, torkade och djupfrysta. Bra för välbefinnandet!
Avlägsna de heta fröna innan förtäring. Gödsla och vattna regelbundet.
'Förodling: Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast el. ställ i minidrivhus. Ställ varmt för groning (20-22°C).
Efter uppkomst, ljust och svalare. Använd extrabelysning.
När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka i gödslad jord. Utplantera vid 8°C som lägsta nattemperatur.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Plantavstånd: 40 cm
Radavstånd: 40 cm
Höjd: 40-60 cm
Växtläge: Sol
Antal frö: 7
Styrka: 1500 Scoville
Räcker till: 4-5 Plantor
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Smakrik |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 7 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 1 000–4 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 70-21 dagar |
| Höjd | 60-70 cm |
