Chilipeppar 'Biquinho', röd frukt, 60-80 cm hög, soligt läge, lättodlad, 500-1000 Scoville.
Spännande chili som är smakrik utan att vara het. Mycket god i matlagning. Ger rikligt med vackra frukter som blir röda när de mognat. De skördas i vilket mognadsstadium man vill. Odlas i växthus eller i skyddat läge ute. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet.
Förodling: Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast el. ställ i minidrivhus.
Ställ varmt för groning (20-22°C).
Efter uppkomst, ljust och svalare.
Använd extrabelysning.
När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka i gödslad jord.
Utplantera vid 8°C som lägsta nattemp.
Vetenskapligt namn: Capsicum chinense
Förodlas: Jan-mars
Direktsådd:
Blomning/skörd: Juli-sep
Plantavstånd: 40 cm
Radavstånd: 40 cm
Höjd: 60-80 cm
Livslängd:
Läge: Sol
Antal frö: 7
Räcker till: 4-5 plantor
Styrka: 500 - 1000 Scoville
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mycket mild, Lättodlad, Smakrik |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 7 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 0–1 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 72-21 dagar |
| Höjd | 60-80 cm |
