Chilipeppar 'Cayennetta' F1, lackröd, fruktig smak, ca 40 cm hög, 10 000-20 000 Scoville.
En härlig, rikbärande chilipeppar som passar på balkongen eller i köksfönstret. Översållas av lackröda, avlånga små frukter med fruktig chilismak på buskiga plantor. Frukterna kan torkas och träs upp på snöre i köket för användning i matlagningen hela vintern.
Förså chilifrön vid drygt 20 grader, fröna ska inte täckas då de är ljusgroende. Ca 40 cm hög.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum Chilipeppar-gruppen 'Cayennetta'
Läge: sol-halvskugga
Såtid: feb-april
Sådjup: 0.2 cm
Planteringsavstånd: 40 cm
Radavstånd: 40 cm
Blomning/Skörd: juli-nov
Antal frön: 5
Styrka: 10 000-20 000 Scoville
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Medelstark, Fruktig, Småfruktig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 5 000–15 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 75-21 dagar |
| Höjd | 40 cm |
