Chilipeppar 'Hot Chocolate', brun färg, kryddig, frukter 8-10 cm, höjd 60 cm, sol/halvskugga.
Chilifrukterna ser ut som god choklad men har en kryddig skärpa. Frukter ca 8-10 cm långa.
Nedåthängande frukter.
Stabila plantor som passar i krukor, höjd ca 60 cm.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum 'Hot Chocolate'
Läge: Sol/halvskugga
Såtid: Jan-apr
Sådjup: 0,2 cm
Blomning/Skörd: Juli-okt
Antal frön: ca 5
| Färg | Röd, Brun |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mycket stark, Kryddig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum chinense |
| Scoville | 300 000–450 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 89-21 dagar |
| Höjd | 60 cm |
