Chilipeppar 'Nightfire', violettsvarta frukter, mild smak, höjd ca 30 cm, sol/halvskugga, ca 5 frön.
Höjd ca 30 cm med bra förgrenade plantor.
Violettsvarta senare röda lysande frukter som står som flammor över det mörka bladverket.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum 'Nightfire'
Läge: Sol/halvskugga
Såtid: Jan-apr
Sådjup: 0,2 cm
Blomning/Skörd: Juli-okt
Antal frön: ca 5
| Färg | Grön, Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Stark |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt. Krukväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Prydnadspeppar-gruppen) |
| Scoville | 50 000–80 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 88-21 dagar |
| Höjd | 30 cm |
