Paprika 'Quadrato d’Asti Rosso', röd, avlånga frukter, ca 280 g styck, medeltidig sort.
Medeltidig sort som ger mängder av avlånga, stora frukter på ca 280 g styck.
Fullt mogna frukter är röda men kan även skördas som gröna.
Används färska eller tillagade.
Odlas i växthus eller på varm, skyddad plats på friland.
Innehåll: 0,1 g
| Färg | Röd, Grön |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Blockpaprika. Medeltidig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 16-21 dagar |
| Höjd | 50-70 cm |
