Paprika 'Break' & 'Roger' F1, tidiga hybrider, röd, 37-42 g, stöd behövs, sol, 12 frön.
| Färg | Orange, Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Tidig, Smakrik, Dekorativ. Söt, Väldoftande |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 12 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 61-21 dagar |
| Höjd | 40 cm |
