Köksingången har aldrig varit särskilt prioriterad vintertid då den mest har en praktisk funktion där jag och hundar dräller in och ut med lera och blöta kläder. Men i år kände jag det var dags att piffa lite inför julens högtider med något som kanske till och med kan stå kvar fram till våren.
Inspirerad av den enkla tekniken för den fina kransen jag gjorde till huvudentrén fick jag idén att skapa en lite mer stilfull köksentré. Resultatet är jag mycket nöjd med.
Självklart kan man göra kortare, högre, yvigare, större eller mindre varianter med samma teknik. Blev lite sugen nu att göra en med lite kortare stam att ställa på ett av borden vid huvudentrén.
Materialet jag använde:
- Plastkrukor
- Grenar som stam
- Stenar att stabilisera grenarna med i krukan
- Mossa
- Vissnade ormbunksblad
- Jutesnöre
- En liten spik eller häftpistol
- Barrväxter
Här skapar jag jag kransen till köksdörren med tall, gran, idegran och salvia
Så här gjorde jag:
- Jag började med att såga till två grenar till stammar för att få dem lika höga.
- Stammen stacks ner i krukan och ett antal halvstora stenar stabiliserade den så den stod stadigt i krukan. Kanske jord eller sand kan göra detsamma, men det var fruset i marken så jag kunde inte gräva...
- Hade aldrig anat att jag skulle få så god nytta av alla ormbunkar som växer i trädgården men nu kunde jag plocka buntar och rulla ihop till en boll för att bli en stomme att fästa det gröna i.
- Den ihoprullade bunten med ormbunksblad band jag ihop löst med jutesnöre så att den skulle hålla formen.
- Innan jag trädde den över "stammen" fäste jag ca 30 cm jutesnöre på mitten längst upp där jag sågat.
- Sedan trädde jag "ormbunksbollen" på stammen och fäste den med det fastsatta jutesnöret. (risk annars att bollen halkar ner över stammen med ökad tyngd)
- Därefter var det bara att gå loss och sticka in avklippta bitar av barrväxter i ormbunksbollen.
- Jag blandade med lite olika barrväxter då jag inte hade allt för mycket av en enda sort. Använd vad du har. Det blir fint oavsett.
- För att dölja de fula stenarna i krukorna hämtade jag lite mossa från moss-/gräsmattan och lade upptill.
Hunden Astrid står och beundrar den uppfräschade entrén.
När fuskträden var klara insåg jag att det också behövdes en krans att hänga på dörren och lyckades från ingenting på mindre än en timme sno ihop en färdig krans med tekniken i länken ovan.
När mörkret sedan började falla kunde jag inte hålla mig från att sätta dit ljus. Visst blev det fint!
När mörkret sedan började falla kunde jag inte hålla mig från att sätta dit ljus. Visst blev det fint!
Foto: Lena Ljungquist