Strålaster 'Prinette', färgmix röd, rosa, lila, vit, höjd 60 cm, växtläge sol.
Denna sortblandning ger en färgkaskad i rött, rosa, lila och vitt. Utmärkt som sent blommande inslag i sommarblomsrabatten. Passar dessutom bra i sensommarbuketten. Trivs bäst i en näringsrik och väldränerad jord. Putsa bort vissna blommor efterhand. Växla odlingsplats varje år för att undvika svampangrepp.
Vetenskapligt namn: Callistephus chinensis| Färg | Flerfärgad |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommnade |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 20-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 90 frön |
| Vetenskapligt namn | Callistephus chinensis |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus), Maj (Utomhus), Kallsådd |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | 60 cm |
