Buddleja davidii' Berries & Cream', 2L-kruka. Fjärilsbuske cerise och rosa blommor
| Färg | Purpur |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-September |
| Växtsätt | Upprätt, Utbrett |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka |
| Härdighet | 1-3(4) |
| Egenskaper | Pollinerarväxt, Dekorativ, Blomning |
| Användning | Rabatt |
| Planteringsavstånd | 100-120 cm |
| Växtgrupp | Buske |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Kruka |
| Mängd | 1 st |
| Vetenskapligt namn | Buddleja davidii |
| Årlighet | Flerårig |
| Höjd | 100-150 cm |
| Bredd | 100 cm |
| Jordmån | Väldränerad |
| Storlek Kruka/Plugg | C2 - 2 Liter |
