Fembladig akebia 'Silver Bell's' 2L-kruka. Mycket vacker blomning
| Färg | Vit |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Maj-Juni |
| Växtsätt | Klättrande |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka |
| Härdighet | 1-2 |
| Egenskaper | Doftande. Pollinerarväxt |
| Användning | Samplantering, Dekorativ, Blomning |
| Planteringsavstånd | 70 cm |
| Växtgrupp | Klätterväxt |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Kruka |
| Mängd | 1 st |
| Vetenskapligt namn | Akebia quinata |
| Årlighet | Flerårig |
| Höjd | 150-300 cm |
| Bredd | 60 cm |
| Jordmån | Väldränerad |
| Storlek Kruka/Plugg | C2 - 2 Liter |
