Jättesolros 'Yellow Giant', gul, 180-200 cm, sol, lättodlad, 10 gram frön.
Maffiga solar som sprakar från skyhöga, kraftiga stjälkar. Lättodlad och populär bi-växt. Också de ätbara fröna är stora och kan skördas under sensommaren. Låt gärna några solrosor stå kvar på hösten då fröerna älskas av fåglarna.
Odlingsråd
Förodla inomhus i kruka i näringsrik blomjord, ett frö per kruka. Ställ i 20-25 °C, men svalare efter groning. Håll jorden lätt fuktig under groningstiden. Plantera ut när frostrisken är över. Kan också direktsås senare, i maj-juni. Stjälken behöver stödjas när den tunga blomman börjar bryta fram. Ge näring och riklig vattning för extra höjd och rikligare blomning.
Vetenskapligt namn: Helianthus annuus Giganteus-gruppen 'Yellow Giant'
Typ: Ettårig
Höjd: 180-200 cm
Läge: Sol
Såtid: April-Juni
Sådjup: 2 cm
Plantavstånd: 40 cm
Radavastånd: 40 cm
Blomn./Skörd: Juli-September
Antal: 10 gram
| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 10-12 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Bukett, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 gram |
| Vetenskapligt namn | Helianthus annuus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
