Rosenskära 'Carmine', ettårig, stora blommor, blommar hela sommaren, högväxande avskiljare.
Ettårig sommarblomma med stora blommor som blommar i mängd hela sommaren.
Blommar än mer rikligt planterad i karg jord.
Plantera i grupper tilsammans med andra högväxande blommor.
Kan användas för att bilda avskiljare (som häck) och för att dölja oönskad utsikt.
Blir också trevliga mot ett staket eller en mur.
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 15 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 1 gram |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 40-50 cm |
