Rosenskära 'Carriola', vit, 60 cm, sol/halvskugga, lättodlad, 20 frön, blomning juli-oktober.
En av de bästa sommarblommorna med lång, riklig blomning på stadiga stjälkar. Underbar bukettblomma, lättodlad och attraherar pollinerare. Vackert, finflikigt bladverk. Trivs i rabatt och utekruka. Självsår sig om blommor lämnas att bilda frökapslar.
Odlingsråd
Så inomhus i såjord i krukor eller tråg. Håll ca 22-25 °C, svalare efter groning. Odla gärna i minidrivhus för att öka luftfuktigheten. Plantera om i blomjord i småkrukor när groddplantan fått 4-8 blad. Plantera sedan ut på växtplatsen när frostrisken är över. Alternativt direktså på odlingsplatsen i maj. Ansa bort vissna blommor så kommer nya blomknoppar.
Vetenskapligt namn: Cosmos bipinnatus 'Carriola'
Typ: Ettårig
Höjd: 60 cm
Läge: Sol/Halvskugga
Såtid: Mars-Maj
Sådjup: 0,5 cm
Plantavstånd: 20 cm
Radavstånd: 20 cm
Blomn./Skörd: Juli-Oktober
Antal: 20 frön
| Färg | Vit, Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 15 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 20 frön |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 60 cm |
