Paprika 'Florinis', röd, medeltidig, 45-60 cm hög, stora frukter, 7-8 mm tjocka väggar.
Medeltidig sort. Kraftiga plantor, 45-60 cm höga. Frukterna är stora, söta, saftiga och långa (23–28 cm), med 7-8 mm tjocka väggar. Lämplig för färsk användning och inläggning. Odlas i växthus eller utomhus.
Såtid i växthus: mars-april
Avstånd, cm: 40x40
Skörd: juli-augusti
Läge: Sol
Färg: Röd
Innehåll: 0,2 g
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild. Spetspaprika. Medeltidig, Söt, Saftig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,2 gram |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 55-21 dagar |
| Höjd | 45-65 cm |
