Paprika 'Yala' & 'Rela', röd, söt smak, 8-10 cm, medeltidig, soligt läge, 10 frön.
En mix av röda och gula frukter. Medeltidiga, goda, dekorativa paprikor.
Varje planta får ca 50-70 små paprikor som är 8-10 cm långa. De har en god söt smak och passar i all matlagning.
Lämplig att odla på balkong, altan, växthus och friland. Den kommer att behöva stöd.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Såtid: Från mars
Sådjup: 0,5-1,5 cm
Blomning/Skörd: Juli-sep
Läge: Soligt
Antal frön: 5 Yala, 5 Rela
| Färg | Röd, Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild. Söt, Välsmakande. Dekorativ |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 40-21 dagar |
| Höjd | 50-60 cm |
