Svart mullbär ‘Mulle’ börjar som en buske och utvecklas med tiden till ett träd med bred krona och ett blankt, friskt bladverk som får gyllengula höstfärger. Trädet kommer mycket tidigt i bärproduktion – redan vid 1–2 års ålder kan du njuta av de första bären.
Blomningen är oansenlig, men följs av små, svarta, björnbärsliknande frukter med söt och aromatisk smak. Bären mognar kontinuerligt från juli till september och ger en god skörd. De är utmärkta att äta färska, men passar också perfekt till sylt, saft och bakverk.
Sorten trivs bäst i soliga, skyddade lägen och gynnas av värme. ‘Mulle’ är självfertil och betydligt härdigare än många andra mullbärssorter, vilket gör den väl lämpad för svenska trädgårdar. Ursprunget är Kristianstad, och trädet lämpar sig både för villaträdgårdar och offentliga miljöer.
För att få ett härdigt, lättskött mullbärsträd som kombinerar prydnadsvärde med riklig skörd av aromatiska bär – en unik och smakfull upplevelse för din trädgård.
Typ: Frukt/bär
Trivs i läge: Sol
Jordmån: väldränerad, kalkrik
Härdighet zon: 1-4
Krukstorlek: 20-22 cm
Utförande (Leveranshöjd): 60-80 cm
Mognadstid: Juli - September
Vetenskapligt namn: Morus nigra
Antal/förpackning: 1
Odlad i Sverige. E-planta.
Bilden visar växten som fullvuxen och etablerad.


