Purpurvinda 'Heavenly Blue', himmelsblå, 3 meter, klätterväxt, soligt läge, 45 frön.
En klassiskt trumpetformad blomma med nästan genomskingliga himmelsblå blomning som pågår nästan hela sommaren. Fantastisk att odla vid staket och på spaljeer.
Vetenskapligt namn: Ipomoea tricolor
Växttyp: Ettårig Klätterväxt
Höjd: 3 meter
Läge: Soligt
Såtid: Mars-April
Blomning/skörd: Juni-Oktober
Användning: Kruka, spalje
Antal fröer: 45
| Färg | Blå |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Klättrande |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka, Ampel |
| Egenskaper | Lättodlad, Blomrik, Pollinerarvänlig |
| Användning | Avskärmning, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 20-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 45 frön |
| Vetenskapligt namn | Ipomoea purpurea |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 1-2 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus) |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | 300 cm |
