Blomstermix 'Last Minute', lila, cerise, rosa, röd, orange, gul, vit, 60 cm, sol/halvskugga.
Blandningen innehåller frön av 22 blomsorter, alla lättodlade.
En färgstark mix som passar bra till nybörjare.
Bara att så ut i rabatt eller stora krukor i näringsrik, genomsläpplig jord.
Förodla och plantera ut småplantor för tidigare blomning.
Höjd: 60 cm
Färg: Lila, cerise, rosa, röd, orange, gul, vit
Såtid: Apr-Maj
Sådjup: 1 cm
Blomning/Skörd: Juni-Sep
Planteringsavstånd: 10 cm
Radavstånd: 15 cm
Läge: Sol/Halvskugga
Antal frön: ca 800 frön
| Färg | Mix |
|---|---|
| Groningstemperatur | från 10 C |
| Planteringsavstånd | 10-20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 800 frön |
| Vetenskapligt namn | Mix |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Groningstid | 10-20 dagar |
| Höjd | 60 cm |
