Tomat 'Black Prince', röd-brun-svart, stor, saftig, tidigt mognande, 0,2 g frön, kulturarv från Sibirien.
Tålig, tidigt mognande sort. Tomaterna blir stora, röd-brun-svarta, saftiga och goda. En mycket gammal sort och ett kulturarv från Sibirien.
Odlingsråd
Förodla inne, 20-25 °C vid groning, därefter 18-20 °C . Använd gärna miniväxthus och växtlampa vid tidig sådd (feb-mars). 1-2 frö per kruka med såjord. Omplantera vid fyra blad till 10-12 cm-kruka med odlingsjord. Omplantera ytterligare en gång till kruka 15-20 cm. Utplanteras till minst 10L-krukor i näringsrik jord när frostrisken är över. Binds upp och tjuvas (skott i bladvecken nyps bort). Ge tomatnäring och vattna vid behov för riklig skörd.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum L
Växttyp: Grönsak
Såtid: Mars
Blomning/skörd: Juli-nov
Antal fröer: 0,2 g
| Färg | Mörkröd, Brun |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Tidig, Saftig |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Kulturarv |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,2 gram |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Ingen specificerad resistens |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Fyllig |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Medelstor tomat (100-150 gram) |
