Körsbärstomat 'Ildi', plommonformad, aromatisk, söt smak, för växthus eller skyddat läge, 0,2 g frön.
För växthus eller i skyddat läge utomhus. Kan ge ca 150 små plommonformade tomar med aromatisk och söt smak. En Favorit!
Odlingsråd:
Förodla inne, 20-25 °C vid groning, därefter 18-20 °C . Använd gärna miniväxthus och växtlampa vid tidig sådd (feb-mars). 1-2 frö per kruka med såjord. Omplantera vid fyra blad till 10-12 cm-kruka med odlingsjord. Omplantera ytterligare en gång till kruka 15-20 cm. Utplanteras till minst 10L-krukor i näringsrik jord när frostrisken är över. Binds upp och tjuvas (skott i bladvecken nyps bort). Ge tomatnäring och vattna vid behov för riklig skörd.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum L
Växttyp: Grönsak
Såtid: Mars-april
Blomning/skörd: Juni-sep
Antal fröer: 0,2 g
| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Favorit, Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Snacks |
| Mognadstid | Medelsen (ca 70-80 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,2 gram |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Ingen specificerad resistens |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Mycket Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (15-20 gram) |
