Tomat 'Super Mama' F1, röd, köttig, växtsätt: buske, läge: sol, lättodlad, 10 frön.
En smakrik tomat, som är en mix av bifftomat och plommontomat.
Köttig och perfekt till pastasåser och salsa.
Ger stor skörd på en varm, ljus plats.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum
Så inomhus: jan-apr
Skörd: juni-okt
Innehåll: 10 frön
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Smakrik, Köttig |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Tillagas, Sås, Salsa |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Fusarium, Verticillium |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Plommontomat (120-150 gram) |
