Rosenskära 'Kiiro', månskensgul med aprikos baksida, höjd 120 cm, soligt läge, lättodlad.
Kiiro' är en japansk rosenskära med ovanlig, månskensgul färg med aprikos baksida. Högrest och välförgrenad. Rosenskäran är en av våra absolut bästa sommarblommor. Lättodlad med lång och riklig blommor i härliga färger.Vackert, finflikigt bladverk. Fin i både rabatt och kruka och en utmärkt snittblomma. Bra pollengivare, passar därför också att blanda in i köksväxtlandet.
Vetenskapligt namn: Cosmos bipinnatus 'Kiiro'| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 15 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Rikblommande, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 50 frön |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 120 cm |
