Gurka 'Iznik' F1, grön, 10 cm lång, självbefruktande, resistent, sol, räcker till 2-3 plantor.
En mycket tidig, rikgivande, självbefruktande sort.
Lämpliga att äta färska som smörgåspålägg, i sallater och till smaksättning av drycker.
Resistent mot brunfläcksjuka (cladosporiosis) och mjöldagg.
Frukterna är 10 cm långa med en slätt och glansigt skal.
Odlas i växthus eller under en fiberduk, kan även odlas i kruka eller någon annan större behållare på skyddad plats.
Vetenskapligt namn: Cucumis sativus L.
Växtläge: Sol
Plantavtånd: 50 cm
Radavstånd: 75 cm
Sådjup: 2 cm
Förodling: April-maj
Skördetid: Juli-september
Räcker till: 2-3 plantor
| Färg | Grön |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-Hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-September |
| Groningstemperatur | 22-24 C |
| Växtsätt | Klättrande |
| Odlingsplats | Ampel, Kruka, Hydrokultur |
| Egenskaper | Rikgivande, |
| Användning | Färsk |
| Mognadstid | 45-55 dagar |
| Partenokarp | Ja |
| Planteringsavstånd | 30-40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 5 frön |
| Resistens | Brunfläcksjuka (cladosporiosis) och mjöldagg |
| Vetenskapligt namn | Cucumis sativus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Groningstid | 3-8 dagar |
| Typ/Fruktstorlek | Snackgurka (10-12 cm) |
